Forum

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Polskie zespoły folklorystyczne

Gwarantują dobrą zabawę, rewelacyjnie radzą sobie z promocją ludowej kultury i sztuki. Zespoły folklorystyczne odgrywają ważną rolę w naszej kulturze. Są cenione przez miłośników ludowej kultury i folkloru, a ich największą zasługą jest to, że dzięki nim nie zapominamy o dawnych tańcach i pieśniach. Jakie zespoły folklorystyczne na ziemiach polskich zasługują na szczególne wyróżnienie? Jest ich sporo. Na ziemiach polskich działa przecież wiele zespołów muzycznych oraz kapel regionalnych, dla których promocja swej „małej Ojczyzny” jest sprawą najważniejszą. Górale są znani z takich kapel najlepiej, a miejscowości położone w Beskidach oraz na terenie Podhala od dawna kojarzone są właśnie z działalnością regionalnych zespołów. Warto jednak pamiętać, że i w innych regionach Polski można spotkać z takimi kapelami. Są i takie zespoły folklorystyczne, które znane są w całej Polsce oraz poza jej granicami. To „Mazowsze” oraz „Śląsk:” dwa najważniejsze w Polsce zespoły folklorystyczne, które są działalność rozpoczęły tuż po II wojnie światowej.
Jako pierwszy powstał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, założony w 1948 roku. Od samego początku „Mazowsze” znane było ze wspaniałych artystów. To oni na nowo zaczęli przypominać o ludowych tańcach oraz o pieśniach, a ich występy szybko zaczęły się cieszyć wielkim uznaniem. Tadeusz Sygietyński, założyciel „Mazowsza” i twórca jego podstawowego programu, jest do dziś patronem zespołu, a o jego zasługach dla ludowej kultury i sztuki nie można zapominać. Ogromny wkład w rozwój zespołu miała też Mira Zimińska, która zajęła się strojami i scenografią.
Drugim ważnym zespołem jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który ma swą siedzibę w Koszęcinie koło Lublińca. „Śląsk” to kolejny zespół folklorystyczny, który zyskał sławę w całej Polsce oraz poza jej granicami. Podobnie jak „Mazowsze”, tak i zespół „Śląsk” najchętniej promuje kulturę swego regionu, choć tańce pieśni ludowe z innych regionów Polski też zajmują bardzo ważne miejsce w jego repertuarze.