Jak narodził się śpiew

Świat nauki, postanowił znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd się wziął śpiew w życiu ludzi? Dlaczego ludzie zaczęli śpiewać?

Dzieci bardzo lubią muzykę, zwłaszcza w wykonaniu swoich rodziców.
Gdyby się zastanowić, co rodzice śpiewają zazwyczaj swoim pociechom, odpowiedź nasuwa się sama – kołysanki.
Dzieciaki bardzo często zapamiętują właśnie to; piosenki śpiewane im na dobranoc przez któregoś z rodziców. Śpiewająca mama czy też śpiewający tata, to najskuteczniejsze rozwiązanie w sytuacji, gdy pociecha jest niespokojna. Naukowcy chcą więc przesłuchać świat, by posłuchać jak rodzice śpiewają swoim dzieciom w poszczególnych krajach. Wiadomo, iż jakie państwo, taka kultura i tradycja.

Jedno jest pewne; w każdej kulturze oraz tradycji na całym świecie, są ludzie, którzy śpiewają. Do czego śpiew może nam być potrzebny?
Żadne zjawisko nie jest pozbawione przyczyn. Wszystko co robimy, robimy po coś, z jakiegoś powodu. Zawodowi artyści, którzy zawodowo zajmują się śpiewaniem, we wszystkich historiach, albo przyznajmniej w większości, łączą pracę z pasją.

Faktem jest, że nie każdy ma możliwość nagrywania płyt. Każdy jednak, kto jest uzdolniony wokalnie i nie peszą go publiczne występy, może dawać koncerty. W Polsce istnieje wiele klubów muzycznych, które promują lokalnych piosenkarzy-amatorów. Swoje wokalne oraz muzyczne talenty można rozwijać przede wszystkim w szkołach muzycznych ale też amatorskich zespołach czy parafialnych scholach. Śpiewamy już w przedszkolu. Potem ewentualnie na szkolnych akademiach.

Tak więc śpiew towarzyszy ludziom od dziecka. Jest jednym z najbardziej pożądanych talentów. Lubimy słuchać śpiewających artystów. Śpiewamy też w kościele, o ile do niego chodzimy i o ile nie wstydzimy się swojego głosu stojąc na Mszy obok sąsiada…Czołowymi śpiewającymi imprezami są wesela, na których przecież nie tylko się je, pije i tańczy.

Śpiewamy przy ognisku, wśród przyjaciół. Gdy mamy dobry humor, też wykonujemy rozmaite piosenki acapella lub przy włączonym radiu. Przy muzyce i śpiewie, lepiej się pracuje, czy to w domu czy w firmie. Muzyka łagodzi obyczaje. Poprawia humor, odpręża, relaksuje. Jeżeli śpiewasz swojemu dziecku od najmłodszych lat, jesteś najlepszym rodzicem. Nie szkodzi, że może fałszujesz…Twojemu maluchowi i tak to nie przeszkadza! Przecież śpiewać każdy może!

Wielu ludzi utożsamia swoje życie ze śpiewaniem. Jest to pasja lub po prostu zawód. Polacy lubią śpiewać, coraz mniejszą wagę przykuwają do ewentualnego talentu w tym właśnie zakresie. W muzyce jest w stanie odnaleźć się każdy, kto tylko chce śpiewać, nawet do przysłowiowego kotleta. Jak więc zrodziło się zapotrzebowanie na śpiew? Bardzo prosto. Gdy ludzie na świecie, zorientowali się, że śpiew uspokaja dziecięce grymasy, postanowili wykorzystać go w „artystycznym” aspekcie opanowania dziecięcych histerii. Bez zbędnych kłótni, wrzasków, negatywnych emocji, rzucania wszystkim co się ma pod ręką, można było uspokoić nerwowego malucha, który płacze, ale nikt nie wie z jakiego powodu. Tak więc w kulturach całego świata, zrodził się śpiew. Do dzisiaj sprawnie spełnia on swoje posłannictwo, swoją misję. Śpiew oraz muzykę stosuje się także w terapiach psychologicznych ludzi zmagających się z nerwicą i podobnymi zaburzeniami.

Świat bez śpiewu i muzyki, może by i istniał, jednak na pewno byłby światem ubogim.

Dodaj komentarz