Jak wykryć i sprawdzić czy ktoś pali marihuanę?

Marihuana jest najpopularniejszą nielegalną używką na świecie. Wśród młodych ludzi w USA (wszystkie grupy wiekowe do 44 roku życia) marihuana jest bardziej popularna od alkoholu. Podobnie jest w Europie. Według raportu z 2021 roku wynika, że w ciągu 12 ostatnich miesięcy po konopie indyjskie w UE sięgnęło 15,4 % młodych użytkowników.[1] Jakie objawy pojawiają się po zażyciu tego narkotyku. Na co powinien zwrócić uwagę rodzic, kiedy podejrzewa, że dziecko zażywa marihuanę? Jakie testy zrobić, by mieć potwierdzenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jak marihuana działa na organizm? Objawy po paleniu

Marihuana jest uznana za narkotyk w Polsce i wielu innych krajach. Za psychoaktywne działanie odpowiada THC – tetrahydrokannabinol.

Marihuana pozyskiwana jest z konopi indyjskich, bogatych w THC. Niektóre odmiany mogą zawierać nawet powyżej 20%–25% THC.

Używka ta zażywana jest zazwyczaj na drodze palenia, choć coraz częściej waporyzacji – skręty/jointy, lufki, waporyzatory (odparowywanie aktywnych substancji).

Każda osoba sięgająca po marihuanę może na nią zareagować inaczej. Wpływ na odczuwane efekty mają: kondycja, stan zdrowia użytkownika, ilość, jakość i moc zażytego narkotyku, przyjmowane leki, współistniejące choroby.

THC oddziałuje na organizm poprzez receptory kannabinoidowe, które są częścią układu endokannabinoidowego. Układ ten odpowiada za stan równowagi organizmu (homeostazę). Po zażyciu, paleniu marihuany, już w ciągu kilku minut THC dociera do mózgu, a tam zlokalizowane są receptory CB1. Zachwiana zostaje równowaga organizmu i obserwuje się niżej wymienione efekty.

Jak działa marihuana?

Wyróżnia się dwie fazy po jej zażyciu, w tabeli poniżej znajdziesz przykładowe objawy:

FAZA I (trwa ok. 1-2 godz.)FAZA II (trwa ok. 2-3 godz.)
wesołośćwyciszenie
euforiasenność
słowotokzmęczenie
dobry nastrójapatia
zrelaksowaniespadek aktywności

Na co jeszcze, jako rodzic, musisz zwrócić uwagę, podejrzewając dziecko o palenie marihuany?

Zwróć uwagę na:

 • przekrwione oczy,
 • charakterystyczny (słodkawy) zapach otaczający dziecko,
 • nadmierny apetyt,
 • zmiany nastroju (euforia/pobudzenie-apatia),
 • akcesoria (bibułki, szklane lufki).

Dlaczego młodzi ludzie w ogóle sięgają po marihuanę? Wymieniane są następujące czynniki:

 • problemy rodzinne,
 • problemy w szkole,
 • kłopoty w sferze zawodowej,
 • brak akceptacji,
 • chęć bycia częścią grupy,
 • ciekawość, chęć eksperymentowania,
 • poszukiwanie alternatywy do alkoholu,
 • reakcja na zawód miłosny.

Marihuana przez wielu postrzegana jest jako niegroźna używka, pobudzająca kreatywność itd. Nie jest to jednak do końca prawda. Owszem, początkowy stan po zażyciu daje poczucie radości i euforii, ale regularne palenie to ryzyko poważnych, i często nieodwracalnych, zaburzeń zdrowotnych, a także ryzyko rozwinięcia się uzależnienia.

Skutki zażywania marihuany przez młodzież

Długotrwałe zażywanie marihuany obarczone jest wieloma negatywnymi skutkami ubocznymi: problemami zdrowotnymi, uzależnieniem oraz trudnościami w funkcjonowaniu społecznym. Jako przykład wymienić można:

 • zaburzenia w zakresie funkcjonowania układu krążenia, oddechowego, odpornościowego, rozrodczego,
 • zaburzenia pamięci,
 • zaburzenia psychiczne (zwłaszcza u osób podatnych),
 • gorsze wyniki w nauce,
 • zespół amotywacyjny (będący przedmiotem sporem naukowców – w ciągu ostatnich 2 lat pojawiły się co najmniej trzy badania dowodzące, że zespół amotywacyjny po zażywaniu marihuany nie występuje).

Dodamy kilka słów dotyczących najmłodszych użytkowników.

Badania wykazały, że istotnym problemem wynikającym z zażywania marihuany przez osoby bardzo młode są zaburzenia pamięci i niższy poziom inteligencji. Co więcej, część z tych zaburzeń ma charakter trwały, co oznacza, że uszkodzone struktury mózgu nie odzyskają pełnej sprawności po zaprzestaniu stosowania narkotyku. Przekładać się to może m.in. na gorsze wyniki w nauce.

Przeczytaj fragment pracy:

Istnieją dowody potwierdzające, że regularne używanie marihuany w młodości powoduje zmniejszenie objętości obszarów mózgu odpowiedzialnych za procesy poznawcze (pamięć i naukę) oraz kontrolę impulsów.

Zapoczątkowanie w okresie adolescencji używania marihuany wiąże się ze stratą średnio 6 do 8 punktów w testach IQ rozwiązywanych w okresie dorosłości.

Co istotne, osoby używające w młodości, które w dorosłym życiu zaprzestały palenia marihuany, nie powróciły do wcześniejszej sprawności intelektualnej.

Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska

Testy na obecność THC

TESTY – MATERIAŁ POBRANY: MOCZ (THC w moczu)

Testy na obecność THC w moczu można nabyć również w aptece i wykonać go w domu, charakteryzują się się dużą czułością. Wynik można odczytać po 5 minutach. Koszt testu domowego to ok. 12-15 zł. https://hemplo.pl/poradnik/prawo/testy-na-thc/

test paskowy do wykrywania THC w moczu
Źródło: https://www.doz.pl/apteka/p2953-Domowe_Laboratorium_Test_do_wykrywania_narkotykow_w_moczu_1_szt.

Badanie wykonane w profesjonalnym laboratorium może wykazać obecność THC nawet po upływie 2-4 tygodni od zażycia. Na wynik czeka się ok. 1-3 dni. Koszt badania laboratoryjnego to ok. 25 zł.

Uwaga: u osób regularnie palących marihuanę THC utrzymuje się dłużej w organizmie!

Na okres pozostawania w organizmie THC wpływ ma wiele czynników: płeć użytkownika, tryb życia, aktywność, dieta, czy marihuana jest zażywana regularnie itp.

TESTY – MATERIAŁ POBRANY: KREW

pobieranie krwi do badania

Testy z krwi na obecność THC wykonuje się w uzasadnionych przypadkach, zazwyczaj przez służby medyczne (np. podczas wypadku). Koszt badania wykonanego prywatnie to ok. 20 zł. Na wynik czeka się 1-10 dni. Testy z krwi wykrywają obecność THC w okresie 2-3 dni od zażycia narkotyku (do 2 tyg., jeżeli ktoś pali regularnie).

TESTY – MATERIAŁ POBRANY: ŚLINA

Testy ze śliny (również dostępne w aptece) pokażą obecność THC do ok. 14 godzin od zażycia. Koszt testu to ok. 50 zł. Choć drogi, jego dodatkową zaletą jest to, że wykrywa do 6 różnych popularnych narkotyków.

jednorazowy domowy test do wykrywania narkotyków w ślinie
Źródło: https://www.i-apteka.pl/product-pol-48875-TEST-narkotykowy-ze-sliny-x-1-sztuka.html

Zapamiętaj:
Podstawowym materiałem biologicznym do wykrycia obecności marihuany jest mocz.

Ciekawostka: Warto dodać na koniec, że do wykazania obecności THC wykorzystane mogą być również włosy (badanie próbki włosów) – jest to bardzo wiarygodne badanie, wykazuje obecność THC nawet po kilku miesiącach od zażycia. Badanie takie wykonują jedynie wyspecjalizowane jednostki – na zlecenie np. organów procesowych.

Co powinien zrobić rodzic podejrzewając, że dziecko pali marihuanę?

Co zrobić jak dziecko pali marihuanę? Pierwszym etapem, w przypadku podejrzeń co do zażywania przez dziecko marihuany, powinna być spokojna rozmowa. Obowiązkiem rodzica jest przekazanie dziecku rzetelnych informacji na temat skutków ubocznych zażywania narkotyków. Najważniejsze jest jednak wsparcie i zapewnienie dziecka o pomocy, jaką zawsze może uzyskać od rodzica, bez względu na okoliczności. Jeżeli rodzic podejrzewa, że dziecko pali marihuanę (a inne metody i zapewnienia zaprzestania palenia zawiodły) powinien zasięgnąć porady psychologa dziecięcego, z którym wspólnie wypracują odpowiednią do sytuacji i charakteru dziecka metodę postępowania. Dowodem na zażywanie przez dziecko marihuany może być jedynie miarodajny test na obecność narkotyku. Potem należy podjąć dalsze kroki, ostatecznością jest leczenie w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Więcej informacji na: https://hemplo.pl/poradnik/zdrowie-i-medycyna/palenie-trawki-przez-dzieci/

Podsumowanie

Marihuana jest bezsprzecznie narkotykiem wpływającym negatywnie na organizm, zwłaszcza młodych użytkowników. Ale rzetelna informacja powinna być taka, że nie odnotowano śmiertelnego przypadku po zażyciu tej używki i ok. 50 % użytkowników samodzielnie potrafi odstawić narkotyk i wyjść z nałogu.

Badania pokazują, że wiele osób zaprzestaje zażywania konopi bez żadnej interwencji w okresie wczesnej dorosłości (pomiędzy 23. a 30. rokiem życia) (…), prawdopodobnie połowa osób uzależnionych od konopi indyjskich, które zaprzestały zażywania tej substancji, zrobiła to bez korzystania z leczenia.

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska Jacek Moskalewicz , Łukasz Wieczorek

Podkreślamy jednak po raz kolejny, że marihuana to narkotyk, mogący prowadzić do uzależnienia i problemów w funkcjonowaniu społecznym. I nie ma tu żadnego „ale”…


Źródła

 1. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (2021), Europejski raport narkotykowy 2021: Tendencje i osiągnięcia, Urząd Publikacji Unii Europejskiej, Luksemburg https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/13838/2021.2256_PL_03.pdf
 2. https://diag.pl/sklep/badania/marihuana-kanabinoidythc-w-moczu-jakosciowo/
 3. https://luxmedlublin.pl/dla_pacjenta/2,18,154,38lg,2317lb,stronazb,badania-i-zabiegi,laboratorium,pelna-lista-badan,wykrywanie-narkotykow-w-moczu,marihuana-w-moczu-jakosciowo
 4. https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=112300 Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
 5. http://www.laboratorium.swinoujscie.pl/cennik_narkotyki.html
 6. https://igs.org.pl/oferta/narkotyki-we-wlosach/ Instytut Genetyki Sądowej
 7. Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska Jacek Moskalewicz , Łukasz Wieczorek
 8. Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska