Jak znaleźć pracę przy organizacji koncertów i eventów?

Niektóre branże szczególnie ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa, a przede wszystkim te, które wiążą się ze zgromadzeniem się w jednym miejscu dużej liczby osób. W okresie tym duże problemy mieli specjaliści, którzy dotąd zajmowali się organizowaniem koncertów i eventów. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy są szanse na znalezienie zatrudnienia w tej branży?

Ograniczenia na koncertach i eventach

Wraz ze wprowadzeniem obostrzeń związanych z pandemią ogłoszono ograniczenia dotyczące imprez masowych. Tak naprawdę organizacja koncertów i eventów została wstrzymana. Większość planowanych imprez przełożono na następny rok, licząc na to, że sytuacja się odmieni. Już w 2020 roku takie wydarzenia częściowo powróciły, ale na krótko – na jesieni ponownie wprowadzono pod tym względem duże ograniczenia. W marcu 2021 roku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa i Sportu opublikowało nowe wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych. Wtedy to ustalono, że maksymalne obłożenie może wynosić 50 proc. sali, a uczestnicy muszą nosić maseczki oraz przestrzegać reżimu sanitarnego.

2021 rok był już o wiele lepszy zarówno dla fanów koncertów, jak i dla samej branży odpowiadającej za organizowanie takich imprez. Np. 2 października na koncercie Michała „Maty” Matczaka pojawiło się 42 tys. osób. Wprawdzie niewielu artystów w tym sezonie w Polsce mogło się doczekać aż takiej publiki, ale trasy koncertowe zorganizowała zdecydowana większość znanych polskich wykonawców. Niektóre zespoły w planach do końca roku mają jeszcze kilkadziesiąt takich imprez.

Zanosi się na to, że w 2022 roku w Polsce pojawi się mnóstwo artystów znanych na całym świecie. Takie plany ma zespół Aerosmith, który chce zagrać 13 lipca w Tauron Arenie. Guns N’ Roses zapowiedziało koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie 20 czerwca, a 24 lipca w tym samym miejscu wystąpi Iron Maiden. Planowanych imprez jest dużo więcej.

Jeśli chodzi o eventy, to w 2020 roku odbywały się one głównie online, co oczywiście stanowi jedynie namiastkę takiej imprezy. Branża wprowadziła m.in. nowe rozwiązanie w postaci eventów hybrydowych. Tzn. część osób mogła w nich uczestniczyć fizycznie, natomiast pozostali mieli możliwość śledzenia ich online. Technologia w organizacji eventów zaczęła mieć jeszcze większe znaczenie niż dotychczas. Prowadzący taką działalność wiedzą, że muszą szukać przeróżnych rozwiązań, aby przygotować się na to, co może nas czekać w najbliższych miesiącach. Tak naprawdę trudno to przewidzieć – możliwe, że ponownie wiele imprez będzie się odbywać online.

Eksperci odpowiedzialni za koncerty

Wybierając się na występ danej gwiazdy, interesuje nas to, jak ona się zaprezentuje i widzimy głównie jej wysiłek. Tymczasem za przygotowanie i realizację wydarzenia odpowiada wielu specjalistów. Są to osoby, które pozostają najczęściej anonimowe, a wśród nich są:

  • Dźwiękowcy – odpowiadają oczywiście za efekty dźwiękowe.
  • Oświetleniowcy – to od nich zależą efekty świetlne.
  • Osoby noszące sprzęt – scena i urządzenia niezbędne w czasie koncertów to rozwiązania, które ważą tony.

W ekipie technicznej każdy pełni określoną funkcję. Najpierw pracownicy muszą rozładować sprzęt, następnie go podłączyć, a w czasie imprezy czuwać nad tym, aby wszystko przebiegało zgodnie z oczekiwaniami. Po koncercie technicy muszą wszystko spakować do tirów.

Poza tym nie zapominajmy o pracownikach ochrony, osobach odpowiedzialnych za zabezpieczenie terenu, na którym odbywa się koncert. Ważny jest również ten, kto czuwa nad kontrolą spełniania wymagań dotyczących organizowania imprez masowych. Zatem przy obsłudze koncertu pracuje kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt osób, a nawet więcej – wszystko zależy od jego wielkości. Podczas organizacji imprezy plenerowej na ok. 10 tys. osób zatrudnionych jest średnio 20 techników przy scenie, świetle i dźwięku. Do tego należy doliczyć innych ekspertów.

Czy obecnie jest praca dla działających w tej branży?

Praca przy organizacji koncertów i eventów

Myśląc o znalezieniu zatrudnienia w tej branży, może nam przyjść na myśl praca w Opolu, ewentualnie w Sopocie lub w innych dużych miastach, które najbardziej kojarzymy z imprezami muzycznymi i eventami. Jednak osoby działające w niej najczęściej obsługują daną trasę koncertową na terenie całej Polski i miejsce ich stałego pobytu nie ma większego znaczenia. Chociaż na pewno łatwiej można znaleźć taką pracę w miejscowościach, w których imprez organizowanych jest wiele.

Sprawdziliśmy, jakie oferty dla tej branży zamieszczone zostały w portalu gowork.pl. Oto przykładowe propozycje:

  • specjalista ds. organizacji eventów – praca w Gdańsku, wynagrodzenie do 5400 zł brutto miesięcznie.
  • event manager – oferta dla zainteresowanego zatrudnieniem w Bytomiu,
  • pracownik ochrony – do obsługi różnego rodzaju imprez,
  • dźwiękowiec.

Ofert pracy przy organizacji koncertów i eventów aktualnie nie jest dużo, a to ze względu na niepewność, która towarzyszy tej branży. Trudno przewidzieć, jak będzie dla niej wyglądać jesień i zima. Niemniej poszukujący zatrudnienia powinni obserwować ogłoszenia pojawiające się w portalu gowork.pl.

Praca przy koncertach i eventach – podsumowanie

Organizacja takich imprez wymaga skorzystania z usług wielu specjalistów i to od nich zależy, czy uczestnicy będą mieć do czynienia z najwyższej jakości efektami dźwiękowymi i wizualnymi, a także  czy impreza odbędzie się z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa, zgodnie z zasadami organizowania imprez masowych. Specjaliści pracujący w tej branży znajdą dla siebie oferty zatrudnienia, ale nie jest ich bardzo dużo.  Prawdopodobnie najbliższe tygodnie pokażą, w którym kierunku będzie podążać ta działalność – czy ponownie nie zostanie mocno ograniczone jej funkcjonowanie.