Muzyka Grażyny Bacewicz

Grażyna Bacewicz jest jedną z najpopularniejszych polskich kompozytorek XX wieku (05. 02. 1909-17. 01. 1969). Po ukończeniu studiów z kompozycji u Kazimierza Sikorskiego, nauki skrzypiec u Józefa Jarzębskiego, oraz gry na fortepianie u Józefa Turczyńskiego w pełni oddała się swojej twórczości, a jej popularność sięgała daleko poza granice ojczyzny. Tajniki gry na skrzypcach zgłębiała również u Carla Flesha. Wielokrotnie była doceniana na konkursach kompozytorskich.

Grażyna Bacewicz i jej twórczość

Grażyna Bacewicz zyskała popularność w roku 1935 kiedy otrzymała swoje pierwsze wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie. Następnie w latach 1936-1938 podjęła współpracę z Warszawską Orkiestrą Polskiego Radia (dziś: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), gdzie grała partię pierwszych skrzypiec.

W latach 50-tych poświęciła się wyłącznie komponowaniu i nauczaniu swoich studentów. Aż do swojej śmierci pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Specjalizowała się w nauczaniu kompozycji. Grażyna Bacewicz jest jedną z nielicznych kobiet, które osiągnęły światową popularność jako kompozytorka.

Jako specjalistka z zakresu gry na skrzypcach, Grażyna Bacewicz szczególnym uczuciem darzyła muzykę skrzypcową oraz inne instrumenty skrzypcowe. Swoje umiejętności i wiedzę przejawiała głównie w nurcie neoklasycznym. Skomponowała aż siedem koncertów skrzypcowych, dwa koncerty wiolonczelowe oraz jeden koncert altówkowy. Jednak nie ograniczała się wyłącznie do komponowania koncertów. Oprócz nich napisała również:

– siedem kwartetów smyczkowych,

– pięć sonat skrzypcowych i na fortepian,

– dwie sonaty na skrzypce solo.

Popularność muzyki polskiej kompozytorki z powodzeniem konkurowała na międzynarodowych estradach z męskimi utworami. Do tej pory muzyka Grażyny Bacewicz jest wciąż popularna i chętnie słuchana.

Wśród jej najwybitniejszych dzieł można wyróżnić:

„Cztery preludia” na fortepian (1924),
„Sinfonietta” na orkiestrę smyczkową (1929),
„Suita” na zespół smyczkowy (1931),
„De profundis clamavi ad te, domine” na głosy solowe, chór i orkiestrę (1932),
„Kwartet smyczkowy nr 2” (1943),
„Suita” na dwoje skrzypiec (1943),
„Uwertura” na orkiestrę symfoniczną (1943),
„Concertino na skrzypce i fortepian” (1945),
„Koncert skrzypcowy nr 2” (1945),
„Sonata na skrzypce i fortepian nr 1 (sonata da camera)” (1945),
„Sonata na skrzypce i fortepian nr 2” (1946).

Jednak Grażyna Bacewicz skomponowała wiele innych równie ważnych i interesujących koncertów oraz utworów, które warto poznać. Twórczość Grażyny Bacewicz jest tak samo bogata co intrygująca, dlatego doskonałym pomysłem jest wsłuchanie się w jej utwory.

Gdzie kupić płyty Grażyny Bacewicz?

Sklep z płytami CD Grażyny Bacewicz jest oficjalnym sklepem Polskiego Radia. Znaleźć tam można praktycznie wszystkie najważniejsze jej kompozycje. Warto zapoznać się z twórczością tej polskiej kompozytorki. Tym bardziej, że w pierwszej połowie XX wieku kobiety miały zupełni inną rolę społeczną niż kariera zawodowa.

Liczne wyróżnienia i odznaczenia za twórczość Grażyny Bacewicz, świadczą nie tylko o tym, że była niezwykle popularna, ale przede wszystkim doceniano jej talent, wiedzę i zdobyte doświadczenie.

Grażyna Bacewicz była kobietą wszechstronnie utalentowaną. Jej miłością były nie tylko skrzypce i kompozytorstwo ale również poezja. W latach 60-tych zajęła się szeroko pojętego pisarstwa. Spod jej ręki wyszło kilka powieści i nowel, które niestety pozostały niewydane wyłącznie w rękopisie. Jej tomik złożony z opowiadań noszący tytuł „Znak Szczególny” został wydany przez wydawnictwo „Czytelnik” w Warszawie w roku 1970.

Dodaj komentarz