Ten wspaniały soul

Soul to gatunek muzyki rozrywkowej, który powstał pod koniec lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w czasach gdy walczono o prawa obywatelskie dla czarnoskórych. Łączy w sobie gospel, rhytm & blues, a często również jazz. Wywodzący się z jazzu soul był swego rodzaju odskocznią od coraz bardziej wówczas popularnego tzw. cool jazzu. To była muzyka elegancka i chłodna a twórcy soulu chcieli wrócić do korzeni. Nawiązywali głównie do tradycji gospel, z którą kojarzą się pieśni religijne i wykonujące ją chórki kościelne. Soul cechuje bogate brzmienie, charakterystyczne instrumentarium, wyraźne rytmy i ornamentalne bogate śpiewy. Na początku soul był wykonywany przez kościelne chórki, którym akompaniowali muzycy z nurtu rhytm and blues. Z czasem gwiazdy soulu, jak Barry White czy Ottis Redding zaczęły występować solo z towarzyszącymi chórkami i orkiestrą. Soul stał się pełnoprawnym uczestnikiem wydarzeń muzycznych.  

Pierwotnie była to muzyka tworzona przez czarnoskórych dla czarnoskórych. Z upływem czasu, w efekcie rywalizacji dwóch firm płytowych Motown i Philysound zyskiwała na popularności. Gatunek przekroczył granice. Stał się znany i lubiany na całym świecie. Wywarł bardzo duży wpływ na muzykę współczesną. Inspirowali się nim The Rolling Stones,  Amy Winhouse czy Adele. Mick Jagger tworzył piosenki oparte na soulu i bluesie. To pełne ekspresji, melodyjne i mocne utwory tak charakterystyczne dla soulu. Mick Jagger od dzieciństwa śpiewał w chórze kościelnym. Fascynowała go ta muzyka. 

Za pioniera soulu uznaje się Raya Charles`a, którego utwory pozostają popularne do tej pory. Soul to również charyzmatyczny James Brown czy Steve Wonder, Micheal Jackson we wczesnych latach swej kariery oraz  Barry White czy Whitney Houston. Można by wymieniać bez końca. Soul w wykonaniu The Temptation czy Arethy Franklin jest wręcz magiczny. 

Soul to z angielskiego dusza. Teksty soulowe są wnikliwe i bardzo często zawierają odniesienia do Biblii i Boga. W przeciwieństwie do rytmicznej tanecznej muzyki R&B soul jest spokojniejszy i bardziej refleksyjny. 

Więcej na ten temat https://epicgirl.pl/